Se alla

L: Höj lärarnas löner med 10.000 kronor i månaden

Torsdag 13 augusti 2026

När staten ansvarade för skolan kunde de skickligaste och mest erfarna lärarna tjäna lika mycket som riksdagsledamöter. Men sedan Socialdemokraternas kommunalisering av skolan har lärarlönerna halkat efter och för många är en lärarutbildning numera en ekonomisk förlustaffär. Liberalerna går till val på att höja lärares löner med 10 000 kronor i månaden.

Pisa 2022 visar att Sverige haft ett historiskt kunskapstapp. Det viktigaste för att fler elever ska lära sig att läsa, skriva och räkna är fler skickliga lärare i klassrummen. Men idag är tre av fyra lärarutbildningar en ekonomisk förlustaffär (Saco, 2024) och det skiljer ofta mer än det dubbla i lön i jämförelse med en riksdagsledamot.

Socialdemokraternas kommunalisering har lett till att det idag skiljer över 70 000 kronor per elev och år mellan den kommun som satsar mest och som satsar minst på skolan  – och därmed på sina lärare. De enda gångerna som lönerna återhämtat sig har varit när staten klivit in och tagit ansvar.

Nu vill Liberalerna se statliga satsningar på lärares löner igen och höja dem med 10 000 kronor i månaden i grund- och gymnasieskolan. Vi vill inrätta ett särskilt statsbidrag för detta. Vår modell bygger på att staten och kommunen delar kostnaden. För statens del beräknas det kosta ungefär 7 miljarder kronor.

Liberalerna går till val på att höja lärares löner med 10 000 kronor i månaden. På sikt ska erfarna lärare tjäna som riksdagsledamöter. Det ska löna sig att utbilda sig till Sveriges viktigaste yrke, säger Liberalernas partiledare Simona Mohamsson.

Eftersom kommunerna inte klarat av att ge lärare den löneutveckling de förtjänar, måste nu staten kliva fram. Sverige behöver fler skickliga lärare som väljer att stanna kvar i yrket, säger Liberalernas vice partiledare Lotta Edholm.

Presskontakt:
Alexandra Örenmark
076-117 29 48
alexandra.orenmark@regeringskansliet.se