Se alla
Simona Mohamsson blir intervjuad i ett klassrum. Liberalerna vill ta krafttag mot mobbning i skolan och ge skolmyndigheterna i uppdrag att kartlägga otrygghet och mobbning i skolan.

Vallöfte: krafttag mot mobbning i skolan

Onsdag 10 juni 2026

Igår besökte vår partiledare Simona Mohamsson Fornuddens skola i Tyresö tillsammans med barnrättsorganisationen Friends som arbetar aktivt mot mobbning. 

De uppmärksammade mobbningsfallen på Lundsberg och 13-årige Max självmord – till följd av mobbning, har berört på djupet. Skolan ska alltid vara en trygg plats. Ändå vet vi att det är många barn som blir utsatta för både mobbning och brott i skolmiljön. Antalet självmord bland barn i Sverige går åt fel håll och experter pekar ut skolmiljön som avgörande för barns hälsa och trygghet. Så ska det inte vara.

Kartlägg otrygghet och mobbning

Därför vill Liberalerna ge skolmyndigheterna i uppdrag att kartlägga otrygghet och mobbning i skolan. En nationell kartläggning skulle ge bättre kunskap om problemens omfattning och hjälpa oss att identifiera vilka ytterligare åtgärder som behövs för att fler elever ska må bra och lyckas i skolan.

Det finns ingen enskild lösning på mobbning. Arbetet för trygghet kräver insatser på flera områden – från åldersgränser på sociala medier och en stärkt elevhälsa till satsningar på BUP och den psykiatriska vården.

Reformer för ökad trygghet och studiero

Liberalerna och regeringen genomför redan flera viktiga reformer för att stärka tryggheten i skolan.

Skolor ska inte bara förebygga problem utan också aktivt upprätthålla trygghet och studiero. Mobiltelefoner kommer samlas in under skoldagen, ordningsregler ersättas av gemensamma skolregler med tydliga konsekvenser vid regelbrott, och skolorna ska få bättre möjligheter att använda disciplinära åtgärder när det behövs. Dessutom ska ett förväntansdokument tydliggöra skolans förväntningar på elever och vårdnadshavare.

Stärkt elevhälsa

Parallellt stärker vi också elevhälsan. Fler hälsobesök, bättre tillgång till elevhälsans professioner och ett närmare samarbete mellan skola, socialtjänst och hälso- och sjukvård ska göra det lättare att upptäcka och hjälpa elever som behöver stöd.

Men vi behöver göra mer. Genom att kartlägga otrygghet och mobbning kan vi få en tydligare bild av problemen och sätta in rätt åtgärder där de gör som mest nytta.

Inget barn ska behöva känna sig otryggt i skolan.

 


Liberalerna vill:

  • Ta krafttag mot mobbning i skolan
  • Ge skolmyndigheterna i uppdrag att kartlägga otrygghet och mobbning i skolan
  • Öka kunskaperna om vilka ytterligare insatser som krävs för att fler elever ska trivas och vara trygga i skolan