Efter över trettio år som polis är trygghetsfrågorna Martin Melins främsta politiska drivkraft. Han vill att Sverige ska ha Europas bästa rättskipande myndigheter och vill fortsätta arbeta för en fungerande integration, växande företag och en skola i världsklass.
Martin Melin har lång erfarenhet av de frågor han helst vill driva politiskt. Han gick Polishögskolan 1991–1993 och arbetade därefter som polis i över trettio år. Nu står rättsväsendet och människors trygghet högst på hans politiska dagordning.
Sverige ska ha de bästa rättskipande myndigheterna i Europa.
När han blickar tillbaka på den gångna mandatperioden är det de nya lagar som regeringen har genomfört med Liberalerna som han är mest stolt över.
Men det var en annan fråga som från början väckte hans politiska engagemang: missnöje med hur räntepolitiken sköttes. År 2016 blev han aktiv i sin lokala partiförening och sedan 2022 har han också erfarenhet av arbetet i riksdagen.
Integration, företagande och världens bästa skola
Inför den nya mandatperioden lyfter Martin Melin flera områden där han vill att Liberalerna ska driva på. Integrationen måste fungera bättre, fler företag behöver få möjlighet att växa och det ska bli enklare att driva företag. Utbildningen har också en självklar plats bland hans prioriteringar.
Sverige ska ha världens bästa skola.
Att företräda Liberalerna i riksdagen beskriver han som ärofyllt och spännande. I dag är han första ersättare och hoppas få möjlighet att bli ordinarie ledamot. Förväntningarna handlar framför allt om att kunna vara med och få igenom bra politik.
Träning, resor och AIK
Utanför politiken är Martin Melin trebarnspappa, med barn som snart alla har gått ut skolan. Han bor i en tvårummare i Nacka och kör en Dodge Challenger.
Förutom polisutbildningen har han studerat engelska vid ett universitet i USA och journalistik på Poppius journalistskola. På fritiden ägnar han sig gärna åt styrketräning, löpning, padel och golf. Resor är också något han gärna lägger pengar på.
Och när det gäller fotboll är lagtillhörigheten given: AIK.