Se alla

Joar Forssell blir ny ordförande i utbildningsutskottet för Liberalerna

Måndag 9 februari 2026

Joar Forssell tar över som ordförande i utbildningsutskottet efter Fredrik Malm. Samtidigt tar Fredrik över Joars plats som ledamot i utrikesutskottet.

Utbildningsfrågorna är extremt viktiga för både Sveriges framtid och för oss Liberaler, säger Joar Forssell. Det är med en skola som fokuserar på kunskap och en fri akademi som vår konkurrenskraft och våra barns framtid säkras. Jag ser fram mot att ta mig an det här uppdraget!

Fredrik Malm tar istället över Joars plats som ledamot i utrikesutskottet.

Jag ska fokusera på frågor som rör Ukraina, Mellanöstern, mänskliga rättigheter, Trump, säkerhetspolitik och att bidra till att försöka lappa ihop det som ännu finns kvar av den världsordning vi så mödosamt byggt upp efter att Hitler och Stalin brände ned vår kontinent för 80 år sedan.